Az óvodai felvételi beiratkozás benyújtásának időpontja: 2022.április 25-29-ig
Tájékoztatom a Tisztelt szülőket, hogy a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 8. (2) bekezdése értelmében azok a gyermekek, akik augusztus 31-ig betöltik harmadik életévüket, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesznek részt. A szülő az óvodai nevelésben történő részvételre jogszabály alapján kötelezett gyermekét köteles beíratni a fenntartó által közzétett felhívásban meghatározott időpontban.
Az óvodai felvételre vonatkozó beiratkozásra 2022/2023. nevelési évre vonatkozóan – a Szándéknyilatkozat kitöltésével van lehetőség 2022. április 25-29-ig terjedő időszakban a Gödöllői Óvoda által biztosított elektronikus felületen, amely az alábbi honlapon érhető el.
A lakóhely szerinti kötelező felvételt biztosító óvoda utca szerinti körzet beosztását a jelen felhívás végén olvashatják.
A nevelési- oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012.(Vlll.31.) EMMI rendelet 20.§ (1)bek. h) pontjában foglalt rendelkezések alapján az óvodai felvételről legkésőbb 2022. május 29-ig értesítést küld a Gödöllői Óvoda intézményvezetője.
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 8.§ (2) bekezdése értelmében a szülő – tárgyév április 15. napjáig benyújtott – kérelme alapján a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek a negyedik életévét betölti, különös méltánylást érdemlő esetben, újabb kérelem alapján annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek az ötödik életévét betölti a Kormány rendeletében kijelölt szerv (a továbbiakban: felmentést engedélyező szerv)a Pest Megyei Kormányhivatal Gödöllői Járási Hivatala felmentheti az óvodai foglalkozáson való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, sajátos helyzete indokolja. Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, csak az óvodavezető vagy a védőnő, továbbá tartós gyógykezelés alatt álló gyermek esetében az Eütv. 89. §-a szerinti általános járóbeteg-szakellátásban, vagy az Eütv. 91. §-a szerinti általános fekvőbeteg-szakellátásban részt vevő szakorvos rendelhető ki.
Az a szülő, aki a fentiekben részletezett okok miatt felmentést kér a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól 2022. április 15-ig nyújthatja be kérelmét a Pest Megyei Kormányhivatal Gödöllői Járási Hivatalához. Tartós gyógykezelés alatt álló gyermek esetében a kérelem a tárgyév április 15. napja után is benyújtható. Az eljárás időtartama ötven nap.
A nevelési- oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012.(Vlll.31.) EMMI rendelet 20.§ (2) bekezdésében foglalt rendelkezések alapján napi négy órában óvodai nevelésre kötelezett gyermek szülője, ha gyermeke az óvodakötelezettségét külföldön teljesíti, köteles arról a beiratkozás idejének utolsó határnapját követő tizenöt napon belül írásban értesíteni a Hivatalt. A napi négy órában óvodai nevelésre kötelezett, az óvodával jogviszonyban álló gyermek szülője, ha gyermeke az óvodakötelezettségét a jövőben külföldön teljesíti, előzetesen köteles értesíteni az óvodavezetőt.
A nevelési- oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012.(Vlll.31.) EMMI rendelet 51.§ (4) bekezdésében foglalt rendelkezések értelmében, amennyiben az óvodaköteles gyermek egy nevelési évben igazolatlanul öt nevelési napnál többet mulaszt, az óvoda vezetője – értesíti a gyermek tényleges tartózkodási helye szerint illetékes gyámhatóságot és a gyermekjóléti szolgálatot. Az értesítést követően a gyermekjóléti szolgálat az óvoda bevonásával haladéktalanul intézkedési tervet készít, amelyben a mulasztás okának feltárására figyelemmel meghatározza a gyermeket veszélyeztető és az igazolatlan hiányzást kiváltó helyzet megszüntetésével, a gyermek óvodába járásával kapcsolatos, továbbá a gyermek érdekeit szolgáló feladatokat.
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 47.§. (1-3) bekezdésében foglaltak alapján a sajátos nevelési igényű gyermeknek joga, hogy különleges bánásmód keretében állapotának megfelelő pedagógiai, gyógypedagógiai, konduktív pedagógiai ellátásban részesüljön attól kezdődően, hogy igényjogosultságát megállapították. A különleges bánásmódnak megfelelő ellátást a szakértői bizottság szakértői véleményében foglaltak szerint kell biztosítani. A sajátos nevelési igényű gyermek óvodai nevelése az e célra létrehozott gyógypedagógiai nevelési-oktatási intézményben, konduktív pedagógiai intézményben, óvodai csoportban vagy a többi gyermekkel/tanulóval részben vagy egészben együtt, azonos óvodai csoportban történhet. A szakértői véleményben meghatározott rendelkezéseknek megfelelően az önkormányzati óvoda fogadja az SNI-s gyermekeket.
Amennyiben a szülő az óvodai beiratkozás napján – az elektronikus elérhetőségének megadásával – kérte, elektronikus úton értesítést kap arról, hogy a gyermeke óvodai felvételt nyert vagy felvétele elutasításra került. Az óvodai felvételt nyert gyermek óvodai beiratkozáskor be kell mutatni a gyermek nevére kiállított személyazonosságot igazoló hatósági igazolványokat, továbbá a szülő személyazonosságát igazoló hatósági igazolványokat és lakcímet igazoló hatósági igazolványát
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 37.-38.§/1/bekezdésben foglalt rendelkezések alapján az óvoda döntése intézkedése vagy intézkedésének elmulasztása (a továbbiakban együtt: döntés) ellen a szülő – a közléstől, ennek hiányában a tudomására jutásától számított 15 napon belül – a gyermek érdekében eljárást indíthat. A fenntartó jár el és hoz másodfokú döntést
- a) jogszabálysértésre vagy az intézmény belső szabályzatának megsértésére hivatkozással benyújtott kérelem, továbbá
- b) az óvodai felvétellel és az óvodából való kizárással kapcsolatban benyújtott kérelem tekintetében. A fenntartó eljárásában a kérelmet elutasíthatja, a döntést megváltoztathatja, vagy a döntést megsemmisítheti és a nevelési–oktatási intézményt új döntés meghozatalára utasíthatja.
Mi a teendő, ha a szülő éppen külföldön él vagy költözik, ezért gyermeke nem kezdi meg Magyarországon az az óvodai nevelést?
A hatályos jogszabályok értelmében abban az esetben, ha az óvodaköteles gyermek családjával éppen külföldön él, ezt a tényt az Oktatási Hivatal részére be kell jelenteni A bejelentéshez használható űrlap az Oktatási Hivatal honlapján (www.oktatas.hu) a Köznevelés menüpontban Külföldi távozás bejelentése pontjából vagy https://www.oktatas.hu/kozneveles/kulfoldre távozás bejelentése oldalról közvetlenül letölthető. Elektronikus kitöltést követően aláírva az Oktatási Hivatal Köznevelési Nyilvántartási Főosztály 1363 Budapest, Pf.19.
Gödöllő, 2022. március 17. Dr. Gémesi György sk.
A GÖDÖLLŐI ÓVODÁK UTCA SZERINTI KÖRZET BEOSZTÁSA