Gödöllői polgármesteri hivatal

Gazdaság

Kék-infrastruktúra fejlesztések Gödöllőn

Gödöllő Város Önkormányzata - Kék-infrastruktúra fejlesztések Gödöllőn Gödöllő Város Önkormányzata - Kék-infrastruktúra fejlesztések Gödöllőn

2024 tavaszán indult és 2024 év végén zárult a TOP_PLUSZ-1.2.1-21-PT1-2022-00009 pályázati projekt kivitelezése, melynek keretében Gödöllő Város kék-infrastruktúrájának fejlesztéseként a Blaháné út csapadékvíz-elvezetése, valamint a Hegy utcai buszfordulóban zárt szikkasztó tározók kerültek kiépítésre. Gödöllő Város Önkormányzata a Területfejlesztési Operatív Program Plusz keretében Az Európai Unió támogatásával 299 671 305 Ft támogatást nyert el.

A projektben érintett terület a Gödöllői-dombság északi részén helyezkedik el, a környék legmagasabb pontjának a Margita-hegy (344 m tszf.) Rákos-patak felé eső völgyében. A területi adottságok (szűk meglévő burkolatszélesség, hiányzó járdák és csapadékíz elvezetés, valamint a meglévő közművek elhelyezkedése) miatt a zárt csapadékvíz elvezető rendszer biztosítja a későbbiekben kialakítandó akadálymentes járda és kerékpáros nyomvonal területi igényét. Az úttest alatt geotextiliával védett réselt KG-PVC gerinccsatorna létesült tisztító aknákkal, az útszélekről bekötő víznyelőkkel. A szikkasztással kombinált zárt csapadékvíz-elvezető rendszer segíti a víz megtartását a területen, ezáltal a zöldsávban ültetett fák, cserjék és füves területek révén mérsékli a felmelegedésből származó mikró klimatikus hatásokat. A projekt keretében további új fák, cserjék és vadvirágos füves felületek kialakítása történt meg. A zöldsáv biológiai értékének megőrzéséhez nagy segítséget nyújt a víznyelőkhöz kapcsolódó szikkasztó, valamint a projekt részeként a Hegy utca buszfordulóban kialakításra került szikkasztó mezők a talajba juttatott víz révén egyszerű vízpótlási lehetőséget biztosítanak a növényeknek. Az elkészült megoldás az összegyűlő csapadékvíz közterületi szikkasztásával illeszkedik az unió víz kert irányelvéhez és a területi vízgazdálkodási stratégiához, mivel a korábbi szemléletű elvezetés helyett a helyben történő tárolást, a szikkasztást is alkalmazza és a közterületi zöldsáv megtartásával, újabb növények telepítésével a biodiverzitás és a mikroklíma javítására is megoldást nyújt.
A teljes projekt 2024-ben került kivitelezésre: tavaszi-nyári időszakban a vízelvezető, tározó rendszerek kiépítése, míg 2024 év végén a növényzet telepítése történt meg. A kivitelező a közbeszerzési eljáráson kiválasztásra került Ív-Generál Építő és Kereskedelmi Kft. volt. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg 299,6 millió forint európai uniós támogatás segítségével és Gödöllő Város 100 millió forint saját forrás kiegészítésével.

Letölthető dokumentumok
Széchenyi 2020
Megszakítás