Az önkormányzatok alapvető feladata a helyi közszolgáltatások folyamatos biztosítása, ehhez pedig fontos, hogy fenntartható költségvetéssel rendelkezzenek. A feladatnak a helyi sajátosságokhoz és igényekhez igazítható ellátása elengedhetetlenné teszi az önkormányzatok önálló gazdálkodásának a megteremtését, aminek egyik eszköze a helyi adók rendszere.
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 1. (1) bekezdés alapján e törvény felhatalmazása és rendelkezései szerint a települési önkormányzat Képviselő—testülete rendelettel az illetékességi területén helyi adókat vezethet be. A Htv. alapján a helyi adózás struktúrája három fő rendszerelemre épül, nevezetesen: a kommunális adók, vagyoni típusú adók, és a helyi iparűzési adó.
Gödöllő Város Önkormányzata illetékességi területén építményadó, telekadó, kommunális adó, idegenforgalmi adó és iparűzési adó adónem adóztatása valósul meg, ahol az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvényben előírt határidőig adatbejelentést vagy adóbevallást kell teljesíteni az adózóknak, melyekhez különböző határidőkben adófizetési kötelezettség is társul.
Magánszemélyek kommunális adójában a befizetési határidő 2024. szeptember 16. napján lejárt.
Gödöllő Város Önkormányzata Adó és Ingatlangazdálkodási Irodája segítve az önkéntes határidőben történő adófizetést folyó év elején „Adószámla Egyenlegértesítőt”, majd a szeptember 16-ai fizetési határidőt követően – újabb lehetőséget adva az önkéntes teljesítésre – a tartozással rendelkező magánszemélyeknek „Fizetési felhívást” bocsájtott ki.
Adózóink egy része az „Adószámla Egyenlegértesítő” vagy a „Fizetési felhívás” kézhezvételekor értesült a fizetési kötelezettség fennállásáról. Abban az esetben fordulhat elő, hogy olyan ingatlan után kellene adót fizetni, ami korábban már értékesítésre került, esetleg, hogy olyan ingatlan után viszont nem fizetnek adót, ami időközben a tulajdonukba került, de a tulajdonszerzést az adóhatóságnak nem jelentették be.
Ennek az adónemnek az alanya kizárólag az önkormányzat illetékességi területén lakással (lakóházzal) rendelkező magánszemély, valamint a Htv. alapján az a magánszemély is, aki nem magánszemély tulajdonában álló lakás bérleti jogával rendelkezik. Amennyiben a lakást az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű jog terheli, az adó alanya a vagyoni értékű jog jogosultja (pl. haszonélvezeti jog, özvegyi jog).
Az adózóknak az adókötelezettség keletkezését, illetve változását követő tizenöt napon belül (legkésőbb változást követő év január 15. napjáig) kell adatbejelentést teljesíteni. Nem kell újabb adatbejelentést benyújtani mindaddig, ameddig az adóalany körülményeiben, az adó tárgyában nem következik be adókötelezettséget érintő változás.
A kitöltött adatbejelentés benyújtható postai úton, vagy személyesen az önkormányzat ügyfélszolgálati irodájában (2100 Gödöllő, Petőfi tér 4-6). Ügyfélkapus regisztrációval az adatbejelentés (ASP-ADO-033 számú „Adatbejelentés a magánszemélyek kommunális adójáról” iForm típusú űrlap) elektronikusan benyújtható.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy önmagában az ingatlan nyilvántartásban történő változás átvezetés nem elegendő és nem helyettesíti az adatbejelentést.
Az önkormányzati adóhatóság az adózó által évente fizetendő magánszemély kommunális adó összegét az adózó adatbejelentése alapján, kivetés útján, határozatban állapítja meg. Az adót évi két egyenlő részletben lehet pótlékmentesen megfizetni, március 15., illetve szeptember 15. napjáig. Március 15-e vagy szeptember 15-e utáni adókivetés (adómegállapítás) esetén az adóösszeget az önkormányzati adóhatóság határozatában leírtak szerint kell megfizetni.
Magánszemélyek kommunális adója adónemben adószakrendszerben nyilvántartott adókötelezettek száma 10603 fő. Adózóink 94 %-a, 9 972 fő fizetési kötelezettségét teljesítette.
A magánszemélyek kommunális adójára befizetett összeg az Energia Veszélyhelyzeti Működési Alapnak (EVMA), és az energia-megtakarítást szolgáló felújításoknak forrást teremtő Energia Veszélyhelyzeti Fejlesztési Alapnak (EVFA) az anyagi fedezete.
Gödöllő Város Önkormányzata elsődleges célja az adózási morál javítása. Az adózók többsége alapvetően jogkövető, adókötelezettségeiket teljesíteni kívánják, de előfordulhatnak nehézségek, melyekhez az önkormányzati adóhatóság segítséget nyújt.
Köszönjük a szíves közreműködést!
Adó és Ingatlangazdálkodási Iroda